Larpy

Na této stránce najdete seznam larpů, které pro vás letos uvaděči připravili. V přihlašovacím formuláři u každého z nich zvolíte, jestli ho hrát chcete, nebo ne. Na základě toho pak pro vás sestavíme program.

 


Nejdelší zpoždění

Autoři: Ciri Tereza Staňková, Vikki Jakub Straka, Sancho Jakub Dlabka, Razas Matouš Zejda

Uvádí: Ciri a Vikki

Tam stojí. Dívá se na mě? Mám se podívat? Přemýšlí o mě? Nebo si opravdu čte? Jak to zjistit?

Rozhodující setkání pohledů muže a ženy, kteří čekají na stejný vlak, trvá dvě vteřiny. Dvě nekonečné vteřiny. Ale v tomto krátkém čase se toho odehraje mnohem víc než jen prostý oční kontakt. Tělo zaplaví směs naděje, studu i vzrušení. Hlavou víří myšlenky.

Mám se usmát? Odejít? Co to asi znamená? Co si myslí, a především, co k sakru udělat teď?

V reálném životě se nelze zastavit, vše v klidu promyslet, zvážit důsledky a zvolit strategii. Tady ano.

Larp nastavuje zrcadlo jemným nuancím verbální i neverbální komunikace. Využívá netradiční mechaniku, která umožňuje zastavit běh času a nahlédnout do myšlenek, pocitů a motivací aktérů.

Máte odvahu ponořit se s námi do světa slov, která chtějí být vyřčena, ale uvízla spolu se zatajeným dechem v rozechvělé hrudi?

Larp vznikl na Larpworkshopu 2018.

Nejdelší zpoždění na larpové databázi.Spasťák

Autoři: Skadi Tereza Rajnochová, Liška Anna Müllerová, Akres Jiří Kantor, Yeny Tereza Stratilová, Triss Sabina Žilková

Uvádí: Triss

Je po večerce. Všichni leží po zhasnutí ještě chvíli v posteli a straží uši, kdy konečně v dálce utichnou kroky vychovatelky. Pak je čas vymyslet nějakou srandu. Erin vyskočí na nohy jako první, nemůže se dočkat. Prý má v plánu nějakou hru, což se u ostatních setkává převážně s vlažným souhlasem. Erin má tendenci si utíkat do vlastního světa. Ale leckoho z nich napadne, zda je to tak špatné...

Oddychový larp, ve kterém se hráči převtělí do skupinky chovanců nápravného zařízení pro mladistvé. Jejich život je pořádná otrava, psycholog do nich furt hustí nějaké kecy a vychovatelé prudí s pravidly. Rozptýlení tomuto svéráznému gangu puberťáků nabízí nejen vzájemná interakce a páchání dalších průšvihů, ale i hra. A tahle zdánlivě nevinná zábava jim brzy změní úhel pohledu, přiměje je přemýšlet a pochybovat o realitě, kterou prožívají i o tom, jak naložit se svou budoucností.

Hra byla vytvořena v rámci larpového workshopu NaLarp II. v Lipníku n. Bečvou, kde také proběhl betatest.

Spasťák na larpové databázi

 


Poprask na Olympu

Autoři: Liška Anna Müllerová, Tari Renata Doubravová, Ferda Ondřej Harnušek, Sebi Jan-Sebastian Uruba

Uvádí: Tari

Na bájném Olympu se schyluje k hostině. Bohové, kteří sem přicházejí, jsou často krutí, malicherní, ale i lidští, a tak řeší nejen božské ale i lidské problémy. Hádes počítá duše, Afrodité si lakuje nehty a Zeus se už poohlíží po další smrtelné krasavici, přičemž Hera jej sleduje ostřížím pohledem. Hned za dalším oblakem se Athéna marně snaží Áreovi vysvětlit, že trocha taktiky je často mnohem výhodnější než útok typu "nas mnogo".

Pro dnešní hostinu je připraveno speciální překvapení. Na Olymp byli Diem pozváni dva smrtelníci. Jak se budou cítit mezi bohy? A jak to na takové božské hostině vůbec vypadá?

Pojďte si s námi zahrát na řecké bohy a hrdiny. Při řešení zásadních božských problémů si určitě odpočinete od všech pozemských starostí.

Larp je komický a je koncipován jako řecká komedie. Velmi se tedy doporučují teatrální proslovy, přehnaný patos a rozmáchlá gesta. Hráči představují až na dvě výjimky nejvýznamnější bohy řeckého panteonu.

Vzhledem k mírně lechtivému pozadí příběhů jednotlivých postav larp doporučujeme spíš starším osmnmácti let.

Poprask na Olympu na larpové databázi. 

Enjoy the Silence

Autoři: Axie Petra Pečinková, J. Tuomas Harviainen

Uvádí: Axie

Mladý pár zapíjí společně se svými přáteli křtiny prvorozeného dítěte. Příbuzní již odešli a dva týdny stará Ella právě usnula. Je čas ukázat štěstí, které všichni prožívají. Nebo ne? Kdo koho vidí skutečně rád a kdo v sobě skrývá zášť a předsudky? Kdo se zvedne k odchodu jako první a přeruší společenské dusno? Možná právě o jeho prožití ve hře jde.

Enjoy the silence je konverzační hra prostoupená pocitem ztracených příležitostí, o trávení času s lidmi, které máte rádi, stejně jako s těmi, které byste rádi mít měli, ale nemáte.

Tato severská hra je pojata jednak jako tradiční larp, jednak jako jeep. Smyslem, je odehrát stejný scénář dvakrát a prozkoumat díky tomu silné a slabé stránky upřímnosti. Při prvním provedení se mohou postavy vypovídat ze svých pocitů otevřeně za pomoci jeepových technik, díky čemuž se zobrazí všechny problémy, které jsou opravdu přítomny. Jako larp je pak zobrazen přímý, silně znepokojivý průběh události, kdy skryté pocity jen občas probublají na povrch.

Jde o upravenou verzi originální hry Enjoy the Silence do českého prostředí pod záštitou iniciativy Hraju larpy.

Enjoy the Silence na larpové databázi 

Předchozí hosté

Autoři: Tobias Wrigstad, Frederik Berg Olsen

Uvádí: Duli

Před­chozí hosté jsou pří­běh o vzta­hu dvou lidí, lá­sce a její pro­mě­ně, vy­prá­ví dva páry - je­den zou­fa­le za­mi­lo­va­ný, dru­hý po 20 letech man­žel­ství. Hra pracuje se střídáním emotivně kontrastních scén, vho­dný čas ke střihu ur­ču­je vy­pra­věč pomocí zvon­ku. V dru­hé části hry se hráči oci­ta­jí v roli duchů a do­chá­zí ke ka­tar­zi jejich vztahu.

Kraťoučká jeepová vztahová hra založená na čiré, mírně směřované improvizaci.

Předchozí hosté na larpové databázi

 


Takové hodné děti

Autor + uvaděč: Lucka Chlumská

Hra se odehrává na dvou silvestrovských večírcích (rok po sobě). V místním kulturním domě se schází všichni, kdo v městečku něco znamenají, a slaví příchod Nového roku. A jak to tak bývá, vyplývají na povrch nějaké ty křivdy, zloby a tajemství.

O to ale v téhle hře úplně nejde. Důraz je kladen na to, jak se vztahy mezi lidmi změní poté, co se stane tragédie. Koho lidi podporují? Proti komu se postaví? Jak se příběhy jednotlivců i rodin posunou? A co si lidé budou pamatovat?

Ve hře mají specifickou úlohu někteří hráči. Od počátku mají o hře více informací a mohou tak posouvat dění i gradovat některé scény. O to méně si ale aktivně zahrají v druhé části příběhu.

Takové hodné děti na larpové databáziL-world

Autor + uvaděč: Lucka Chlumská

Sabina je úspěšná vydavatelka časopisu, politická aktivistka a kandiduje v komunálních volbách. Vychovává dceru Denisu se svou druhou ženou Veronikou. A tento večer pořádá večírek pro pár přátel.

Sabina a některé další postavy jsou sice lesbičky, ale larp neřeší téma coming-outu. Je o lásce, přátelství, partnerství a rodičovství. A taky tak trochu o ženách.

L – world je larp pro pět žen a jednoho statečného muže, který se nebojí vstoupit do ženského světa. Jedná se o hru pro zkušené a starší hráče, které baví rozehrávat konflikty a herní situace.

L-world na larpové databázi

 


Klub přátel anglické magie

Autoři: Helča Drdlová, Šedý Martin Honek, Krytos Vojtěch Vaculík, Lukáš Niesner

Uvádí: Šedý

Existuje řada dochovaných historických záznamů o zázracích, dílech ďáblových, kouzlech a dalších stopách použití magie. Na počátku devatenáctého století přišla v Anglii vlna populárního zájmu o tyto dokumenty a utvořily se různé skupiny, které se zabývaly jejich studiem a snahami o návrat magie do tohoto světa. Co všechno lze magicky dokázat? Jak to funguje? A proč po roce 1500 najednou dramaticky klesl počet dochovaných dokumentů s okultní tematikou? Tyto a jiné otázky si kladou urození gentlemani z Klubu přátel anglické magie.

Mezitím Napoleon za kanálem sbírá svá vojska a připravuje invazi na Britské ostrovy. Jak to, že změnil své plány a netáhne na Rusko? Kdo ho přesvědčil? A jak mu zabránit v jeho plánu? Jen samé otázky - a na odpovědi je času pramálo. Skupina zdánlivě nesouvisejících cestujících ve vlaku do Londýna ale může mít v rukou osud Anglie.

Konverzační hra s předepsanými postavami je volně inspirována Jonathanem Strangem a Panem Norrellem od britské autorky Susanny Clarkové. Jde o klasickou žánrovku, která si nedělá ambice udělat díru do světa, ale slibuje věci typické pro její předlohu - anglickou uhlazenost, záhady k odhalování a společenské konverzace na úrovni.

Klub přátel anglické magie na larpové databázi 

Výstup na Ouranos

Autoři: Godric Martin Hanzl, Čmelda Lenka Schormová, Roslav Jaroslav Voves, Kop Jakub Hampl

Uvádí: Godric

V tomto larpu budete hrát duši, která se dostává do různých situací a setkává se tam s jinými dušemi. Taková duše je určitá esence člověka, která nenese nezbytně nutně jeho intelekt nebo jeho celkovou osobnost, ale ztělesňuje určité zaměření, určité klíčové vlastnosti, určitý éthos a určitou platónskou formu, kterou člověk naplňuje.

Zbytek toho, co dělá člověka, získá duše až po vtělení. Duše je z povahy nesmrtelná, ale těla jsou smrtelná, a tak se duše může vtělit i do různých těl. Různé životy duši mění a utvářejí, ale duše si nezbytně nenese konkrétní znalost jednotlivých životů – i když vhodné věci můžou způsobit pocit rozpomenutí se a silného deja vu.

Larp vznikl na LarpWorkshopu v roce 2013.

Výstup na Ouranos na larpové databázi

 


 

Jiní

Autoři: Catie Kateřina Kopecká, Vivien K. Zoé Syrová

Uvádí: Catie

Blíží se konec devatenáctého století a život v malé irské vesničce plyne tak, jak plynul vždycky. Jistě, sem tam se něco změní - tu přibyde nová škola, tu se objeví nový nájemník pro starý opuštěný domek, ale jinak je vše tak, jak má být. Vesničané poctivě navštěvují nedělní mše a než večer vychrstnou vědro s vodou ze dveří, nikdy nezapomenou zavolat nejprve do tmy a varovat tak skřítky a víly, co by se snad mohli promenádovat v okolí. Urazit Dobrý lid, to by si jeden zavařil! A život by takhle pokojně plynul dál, kdyby jednoho dne nezmizela jedna z mladých vesnických žen beze stopy. Můžou za to víly, nebo je všechno ještě úplně jinak?

‘Jiní’ představují komorní larp pro 6 hráčů, volně inspirovaný skutečnými historickými událostmi. Jeho tématem jsou rodinné konflikty, odvrácená strana lidové víry i způsob, jakým naše vnitřní světy zasahují do vnímání světa vnějšího a lidí v něm. Hra je skriptovaná a není vhodná pro hráče pod 18 let, neboť se v ní vyskytuje lehké násilí a alkohol.

Jiní na larpové databázi

 


Děkuji, rád jsem tě viděl

Autoři: Roman RoSzomak Szomolai, Klára Calimë Szturcová, Zdeňka Kapybara Šlapanská, Hana Fáňa Kovářová, Richard Frolkovič

Uvádí: Kapybara, Fáňa

 

Dva kamarádi se po letech sejdou v kavárně nad kafem a cigárkem a povídají si o životě.

Experimentální komunikační larp o komunikaci, o sděleních, o tom co chceme říci a co potřebujeme říci.

Lákadlem může být minimální fyzická aktivita a drobné občerstvení - jako v kavárně.

Larp vznikl na Larpworkshopu 2018, s původním názvem Kafe a cigára.Vila

Autoři: Kaerpi Markéta Karpecká, Godric Martin Hanzl, Tomáš Perbecký, boubaque Jakub Maruš

 

Chceš být slavný? Vyhrát milion? Chceš aby tě na ulici poznávali a milovali tě? A co pro to uděláš?

Přihlaš se do Vily a ukaž, že na to máš a že si to zasloužíš. V tvrdé konkurenci ostatních hráčů se probojuj

až do posledního kola, získávej lajky a splň si sny. Neváhej, Vila tě očekává!

 

Humorný larp pro 7 všehoschopných hráčů. Doneste si plavky, dobrou náladu a hodně odvahy. Ve Vile

může zvítězit jen jeden!

 

Larp vznikl na Larpworkshopu 2018

 

Vila na larpové databázi.

 


Hunger games

Autoři: Petr Holý, Ester Holá (Crex)

Uvádí: Petr Holý

 

Komorní larp na motivy stejnojmenného filmu a knižní předlohy, jež volně navazuje na celou trilogii. Příběh ze vzdálené budoucnosti, kde půjde o záchranu holého života. Čekají tě nesnadná rozhodnutí, která mohou otřást základy tvých hodnot - přátelství, důvěry, schopnosti přinášet oběti.

 

Co jsi ochoten obětovat pro záchranu svého života? Kdo je tvůj skutečný nepřítel?

 

Hunger games na larpové databáziGeorgovy děti

Autoři: Petr Holý (Crex)

Uvádí: Petr Holý

 

Příběh o dětech v postapo světě bez dospělých. Děti jsou ve věku 7-12 let na cestě za nalezením záhadné postavy známé pouze jako George. Musí se každý den vzbudit, najít jídlo a pokračovat v cestě za Georgem než zapadne slunce. Je George vůbec skutečný? Není to jen pouhá legenda? A pokud ho najdou, bude jim moci říct, kam se poděli všichni dospělí?

 

Každý z hráčů se stane dítětem na „hrdinské“ pouti za nalezením záhadné postavy, jež cestuje temnou a nebezpečnou krajinou.

 

V tomto experimentálním larpu se hráči stanou jak herci, tak i režiséři a vypravěči příběhu, ve kterém budou navozovat prostředí a atmosféru jednotlivých scén.Hosté na večeři

Autoři: Petr Holý (Crex)

Uvádí: Petr Holý

 

Příběhový larp o slavnostní večeři v okázalé vile, která se změní ve vraždu. Hosté na večeři, vytvoření ve stylu povídek Agathy Christie, jsou zábavnou taškařicí vedoucí přes večeři a vraždu až k závěrečnému rozřešení. Stanete se stárnoucím britským lordem, který toho nemá moc na práci a hledá nějaké vzrušení? Či snad zhýčkanou neteří, která chce celé dědictví jen pro sebe? Nebo si zahrajete zmateného domácího hosta, který nemá ani ponětí o tom, že je figurkou v plánech někoho jiného?

 

I zde se hráči stanou jak herci, tak i režiséři a vypravěči příběhu, ve kterém budou navozovat prostředí a atmosféru jednotlivých scén.

 

 


Don Juan aneb strašlivé hodování

Autoři: Zak Ondřej Staněk, Terka Králová

Uvádí: Zak


„Ach, jak si ten svět maluješ. Svět je zlej holčičko! Ale však ty taky poznáš svý, jen se neboj. Taky uvidíš, jakej ten Tvůj doopravdy je!“


Kdesi v podhůří Orlických hor, v tmavé chalupě, poslední večer před svatbou. Je ideální příležitost k opětovnému setkání pěti kamarádek, z nichž jedna se nazítří vdává. Při tradičním draní peří je třeba taky „prodrat“ životní zkušenosti, radosti a smutky. Na konci této noci se z mladého děvčete stane dospělá žena připravená na život v manželství. Co všechno bude muset mladá Anežka nechat za sebou?


Čeká vás netradiční hra o emocích, o očekávání, o zklamáních a radostech. Ve hře se budou vyskytovat prvky absurdního divadla, zejména vyjadřování emocí pomocí pohybu, mimiky a gest.


Don Juan na larpové databázi.

 

 


Hrací skříňka

Autoři + uvaděči: Marie Rey Müllerová, Sabina Triss Žilková

"Ty světy v Tvé hlavě jsou překrásné. Až ti hlavu srazíme, doufám, že se stane králičí norou..."

Jedná se o betatestové uvedení nového a snového larpu. Pojďte si s námi hrát...

 


Vesnice

Autoři: Eriu Michaela Schwarzová, Hanka Řádová, Kateřina Vesselá

Uvádí: Hanka

Larp se odehrává ve fiktivním světe v době před nástupem civilizace. Lid vesnice žije uprostřed nebezpečného území a jeho jediná naděje spočívá ve vzájemné důvěře a pomoci. Společenství je prvořadé, každý jedinec nepostradatelný. Cestou k jednotě jsou rituály, tance a zvyky.

Vesnice je hra o jedincích a pospolitosti, tradicích a změně, jednotě a individualitě. Vtáhne vás do vztahů rodičů a dětí, sourozenců i blízkých přátel. Půjde v ní především o vaše prožívání a jeho dramatické ztvárnění, hra nejde prohrát nebo vyhrát.

Skupina a prostor, slova a gesta, mimika a pohyb, to všechno je součástí podstaty světa Vesnice a s tím vším se budete před hrou i v průběhu hry učit pracovat. Co se ale stane, když něco z toho zmizí?

Ve hře můžete být vedeni mimo svou komfortní zónu. Součástí jsou vzájemné doteky, tanec, malování na tělo, užívání masek.

Vesnice na larpové databázi.

 


Stezky šamanů

Autoři: Jednorožec Jakub Trizuljak, Wolfling David Dirga, Šárka Benešová

Uvádí: Marťa

Tři kmeny žijí v Údolí od nepaměti a pod vedením svých šamanů dokázali zatím vždy překonat vzájemné rozpory i každou překážku, kterou před ně osud postavil. Jako pokaždé, když na některý z kmenů přijdou těžké časy, scházejí se šamani na místě mimo náš svět, aby se poradili s duchy elementů a našli řešení. Návštěva světa duchů není nikdy obyčejný zážitek a šamani tentokrát cítí, že je ve hře možná něco víc než obvyklé spory o loviště a posvátné místa. Něco, co by mohlo život v Údolí od základů změnit. Co bude nakonec nejdůležitější - osud rodné země, kmenů, nebo šamanů samotných?

Cesty šamanů je zážitkový larp s freeformovými prvky, které od hráčů předpokládají větší důraz na fantazii a vlastní domýšlení důsledků svých činů než na práci s pravidly. Přijďte si vyzkoušet larp, který vás vyvede z místnosti k živému ohni a nechá vás vyzkoušet, jestli ve vás rytmus bubnů dokáže probudit duši šamana, nebo povahu ducha, který už dávnou zapomněl, jaké je to být člověkem.

Stezky šamanů na larpové databázi.
Nelarpové aktivity

Improworkshop

Uvádí: Žako


O co půjde? O divadlo, improvizaci, vytváření postav, vyprávění příběhů a tak vůbec si trochu zablbnout. Workshop bude obsahovat cvičení, principy a kategorie podle české Improligy. Cílem je vyzkoušet si improvizaci a hraní postav s jejich pocity a náladami. Ale hlavně půjde o to se pořádně bavit a zasmát.

 


Balfolk - postmoderní lidovky

Uvádí: Šedý

Zatímco u nás lidové tance zamrznuly v devatenáctém století, jinde v Evropě dál rostly a celé dvacáté století mutovaly. Plynulá slängpolska ze Švédska, dupací věci z Bretaně, romantická francouzská mazurka... přijďte si na ochutnávku drobečků z celé Evropy.

Největší plus lidových tanců je, že jsou pro lidi, takže je zvládne každý, kdo má dvě nohy. Tančíme, dokud nás to bude bavit - nebo do padnutí.

 

 

zpět